
PASJA ŠOLA - Pogoste zmote o psih in šolanju
PASJA ŠOLA - Pogoste zmote o psih in šolanju
Prva zmota: Ni pomembna pasma, pomembna je le pravilna vzgoja
Druga zmota: Nočem, da je robot, hočem le da pride, ko ga pokličem
Tretja zmota: Brez priboljškov in prisile
Večina lastnikov psov ne želi uporabljati prisile, kar je sicer razumljivo, najraje pa tudi ne bi podkupovali psov s priboljški. Dejstvo je, da psi delajo kar hočejo in kar morajo, ne bodo pa delali nečesa, kar ne želijo in jim ni treba. Prav tako ne bodo nehali početi nekaj kar želijo, v kolikor jim ne bo treba nehati oziroma ne bo nobene posledice. Načeloma se psa vse nauči skozi pogojevanje, se pravi da dobi piškot, mora sesti in se tako nauči, kaj pomeni sedi. S priboljški pa pridobimo le znanje, ne pa tudi ubogljivosti. Ko bo psu nekaj pomenilo več kot priboljšek od vodnika (igra z drugim psom, lov zajca, kos mesa na tleh) in bo zato njegova povelja ignoriral, za kazen pa ne bo dobil priboljška, zato ne bo naslednjič v isti situaciji ubogal, pač pa ga bo ponovno ignoriral, saj bo spet brez posledic dobil tisto kar mu več pomeni. In to ob predpostavki, da ima vodnik vedno priboljške s seboj, saj če pes uboga le zaradi nagrade, bo ta ubogljivost izpuhtela takoj, ko bo ugotovil, da se mu več ne izplača. V primerih, ko je neko vedenje za psa samo po sebi nagrajujoče (žretje hrane zunaj, igra s psi, lov mačke, tudi če je nikoli ne ujame itd.), je načeloma za kontroliranje njegovega vedenja potrebno uporabiti neko obliko negativne motivacije, ki ni nujno vedno le fizična prisila. Se pravi nekaj, kar bo tako neprijetno, da ko bo hotel spet na primer ignorirati vodnika in pojesti kakšen drekec s tal, se bo spomnil negativne posledice in se zato raje izognil vedenju, ki do posledice pripelje. In ob tem izpostavim še eno zmoto – kričanje na psa ni prisila in ni tovrstna posledica, pogosto histerično kričanje psu pomeni le nemoč vodnika. Kričanje deluje le takrat, ko pes ve, da po njem pa res sledi nekaj zanj neugodnega.
Četrta zmota: Jaz ga hranim, on pa me ne uboga
To je pogost pristop oziroma užaljeno stališče lastnikov psov, ki pa je tudi popolnoma nekonstruktivno. Psi na žalost nikoli ne vidijo situacije v takšni luči. In tudi ne bodo zato ubogali, kar pa ne pomeni, da vas nimajo radi, samo radi tudi počnejo, kar jim paše. To, da jim daste vsak dan za jesti pa je zanje samoumevno in žal ne pomislijo na to, da jim hrano kupujete z v službi zasluženim denarjem.
Peta zmota: Tokrat ti pogledam čez prste, naslednjič pa ubogaj
Pri psih je najpomembnejša doslednost. V kolikor boste popustili pri zahtevah, bo pes vedno poskušal, če lahko stvari spet naredi po svoje. Ne bo cenil vaše trenutne popustljivosti in zato naslednjič ubogal in vaše nedoslednosti ne bo zaznal le kot izjemo. Tudi če mu boste na glas to razložili. Pes se nauči ali da nekaj mora ali pa da mu nekaj ni treba narediti.
Šesta zmota: Ok, samo še tole, potem pa daj mir
To je pogosta zmota, predvsem pri vedenju za mizo, lahko pa tudi pri vsiljevanju igre ali čem podobnem. V kolikor je pes nadležen in mu z nadležnostjo nekaj uspe, bo to seveda ponavljal, še bolj zagnano. Ugotovil bo, da se mu nadležnost ali nadlegovanje splača. Tudi če mu boste povedali, da ok, enega dobiš, tako da si svoje dobil, zdaj pa mir. Pes čaka in čaka, sredi vabljivih vonjav, tako ponavadi nima drugih bolj zanimivih opravkov in čaka in poskuša in če mu uspe po 20 minutah, se mu je dolgotrajno nadlegovanje obrestovalo in ga bo seveda ponavljal. Kar šteje je doslednost!
Sedma zmota: Grize iz strahu, ker je imel verjetno slabe izkušnje z ulice
Pogosto se vodniki pri reševanju vedenjskih težav zapletajo v iskanje nekih potencialnih tragičnih razlogov za vedenje psa, kar v končni fazi onemogoči ali ovira odpravo le teh. To je sploh pogosto pri posvojenčkih. Lahko, da je bilo v preteklosti nekaj, kar je v neki obliki sprožilo določeno vedenje, vendar psi o tem ne razmišljajo več, vendar se le še naprej odzivajo na določen način. In pes ima vedno razlog za svoje vedenje. Vendar, če želimo nekaj odpraviti, potem to ne more biti opravičilo. Pogosto je treba enostavno izhajati iz trenutne situacije in učinkovito ukrepati, seveda celovito.